Snowboard:: Nauka jazdy na snowboardzie
Nauka jazdy na snowboardzie

Snowboarding jest sportem sprawiającym wiele radości z wieloma przeciwnościami. Nawet jeśli widzisz siebie pozostawiającego gładkie smugi śniegu zjeżdżając z wysokich gór Alaski albo przesuwającego granice nowoczesnego freestylu, musisz najpierw się tam dostać i zacząć jeździć. Snowboarding jest trudnym sportem do nauki i zapewni tobie kilka bolesnych upadków ale gdy tylko nauczysz się podstaw zaczniesz szybko wykształcać własny styl pokazując na co cię naprawdę stać. Pamiętaj jednak: nauka jazdy na snowboardzie nie jest prosta !

Na starcie najważniejsze jest ustalenie wielkości deski i swojego stylu jazdy. Kiedy wypożyczasz albo kupujesz deskę, chcesz aby miała odpowiednią długość. Osoba początkująca powinna rozważyć zakup deski trochę mniejszej, ponieważ to pomoże nam przy kontrolowaniu deski i trochę szybciej będziemy uczyli się trików. Najlepiej będziesz jeśli przez zakupem albo wypożyczeniem deski porozmawiasz ze sprzedawcą. Na wielkość snowboardu ma wpływ nie tylko twój wzrost ale także twoja waga. Zastanów się również jaki typ deski chcesz: freestyle, all mountain, park/pipe, jib, free ride albo powder. Osoba rozpoczynająca swoją zabawę na snowboardzie powinna wybrać freestyle albo all mountain. Te deski więcej wybaczają naszych błędów.

Gdy już masz deskę musisz ustalić, która noga będzie z przodu. Zazwyczaj wybór ten będzie dla ciebie całkowicię naturalny i nie powinieneś zbyt długo się nad tym zastanawiać.Możesz być goofy - prawa stopa z przodu, albo regular - lewa stopa z przodu. Jeśli jednak masz z tym problem możesz spróbować pewnej sztuczki. Stań i poproś kolegę żeby z zaskoczenia popchnął ciebie w plecy. Tą nogą, która się podeprzesz żeby się nie wywrócić powinieneś mieć z przodu deski.

Zabawa z wyciągiem. Skieruj deskę na wprost jadącego krzesełka. Bądź pewien, że jesteś gotowy wsiąść na krzesełko gdy podjedzie. Jeśli masz jakieś wątpliwości powiedz osobie zarządzającej wyciągiem aby zwolniła prędkość albo całkowicie zatrzymała krzesełka. Podczas jazdy możesz użyć pasów przypinających dla zwiększenia bezpieczeństwa. Podstawki na nogi są zazwyczaj skonstruowane specjalnie dla narciarzy dlatego osobie na snowboardzie może być trochę niewygodnie.

Zajście z wyciągu dla osoby początkującej nie jest łatwą rzeczą. Wyciąg niestety nie wie, że dopiero rozpocząłeś swoją przygodę z snowboardem i nie zamierza dawać ci taryfy ulgowej, nawet jeśli się wywrócisz. Ustaw swoją deskę naprzód. Pozwól desce ślizgać się po ziemi i powoli wstań z krzesełka. Następnie spróbuj najszybciej jak to możliwe zjechać na lewą albo prawą stronę wyciągu tak abyś nie blokował innych chcących wysiąść. Jeśli się wywrócisz albo ktoś z tyłu wjedzie na ciebie, krzyknij do osoby która zajmuję się wyciągiem aby zwolniła trochę prędkość.

Musisz jeszcze nauczyć się zatrzymywać. Powinieneś nauczyć się hamować szybko nie robiąc sobie ani nikomu innego krzywdy i nie tracąc kontroli nad deską. Wybierz sobie jakąś niezbyt wysoką górkę. Ustaw deskę prostopadle do kierunku jazdy. W tym momencie zatrzymujesz się. Jeśli przeniesiesz ciężar ciała na twoją przednią stopę, zaczniesz powoli się obracać i pojedziesz do przodu. Teraz przenieś ciężar na tylną stopę i znów wrócisz do pozycji w której się zatrzymujesz.. Staraj się takie ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Następnie próbuj zatrzymywać się przy trochę większych prędkościach.

Kiedy nauczysz już się zatrzymywać i nabierzesz trochę pewności siebie czas na kolejny krok. Prosty zjazd z górki i skręty. Ugnij lekko kolana, opuść ramiona i zacznij zjeżdżać. Ciężar ciała przesuń na przednią stopę.. Jeśli chcesz skręcić musisz przenieść ciężar na palce stóp. Jeśli chcesz obrócić się w drugą stronę musisz pochylić się lekko na plecy. Aby wykonać szybki skręt musisz swoją tylną nogą zrobić zamach w jedną ze stron. Kiedy już opanujesz skręty i nabierzesz pewności siebie, będziesz mógł się skupić na jeździe i hopkach.

Pamiętaj również o jednej rzeczy. Przeczytanie artykuły o nauce jazdy na snowboardzie to jedno a drugie to stanięcie na desce i zrobienie tego wszystkiego samemu. Jeśli będziesz miał z czymś problem na stoku postaraj się poprosić na stoku kogoś bardziej doświadczonego.

Artykuł napisany na podstawie tłumaczenia z trials.com
Dodał: Serans


Aby głosować i komentować musisz być zalogowany. Na co więc czekasz ?


Brak avaturuxxmatis123xx (2010-12-30 11:03:16)
bardzo przydatny i ciekawy artykuł przyda mi się bo dopiero zaczynam jeździć
grzehu97grzehu97 (2010-12-19 10:12:43)
napisałeś się 10 , zapraszam na forum o sportach zimowych : http://wintersport.jun.pl/index.php
balu2balu2 (2010-03-29 15:57:57)
Ok art dopiero w tym roku zacząłem jeżdzić i nie wiedziałem ja skręcac
Sk8ForFunYSk8ForFunY (2009-12-08 18:11:36)
Spoks